Właśnie zakończyliśmy realizację projektu „DeStress Project” w ramach programu ERASMUS+, nad którym honorowy patronat objął Starosta Będziński Sebastian Szaleniec.
“DeStress Project” (projekt współfinansowany przez Unię Europejską) to wspólna inicjatywa młodzieży z Polski, Ukrainy i Rumunii. Celem projektu było rozwinięcie kompetencji, związanych z dbaniem o własne zdrowie psychiczne i dobrostan w kontekście narastającego i ciągle utrzymującego się stresu, lęku i strachu, spowodowanych pandemią COVID-19 i wojną w Ukrainie.
Podczas zajęć, uczestnicy wymiany stworzyli kodeks międzynarodowego spotkania, następnie przeprowadzili aktywność “oczekiwania i obawy”. W ramach wielu tematycznych zajęć, uczestnicy projektu “DeStress Project zdobyli wiedzę na temat wpływu takich zjawisk jak stres, lęk czy strach na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne, a także konsekwencji jakie niosą ze sobą dla naszego zdrowia, zwłaszcza psychicznego; tego, w jaki sposób należy dbać o własne zdrowie psychiczne (odpoczynek, sen, sposób odżywiania, aktywność fizyczna); metod i technik radzeniem sobie ze stresem, lękiem czy strachem (joga, medytacja, muzykoterapia, terapia dźwiękiem, wykorzystaniem sztuki i tańca); a także uzmysłowili sobie jak ważna jest solidarność w trudnych chwilach, wzajemne wsparcie i czy niesienie pomocy.
Grupa z naszego Wyspiana zaprezentowała różne techniki i odmiany jogi, przedstawiła zalety, płynące z praktykowania jogi, jak również opowiedziała o przeciwwskazaniach, których każdy z nas powinien być świadomy. Następnie, zaprezentowała te elementy jogi, które wspierają relaksację, pomagają rozluźnić ciało i wyciszyć umysł czy złagodzić napięcia, wywołane długotrwałym stresem. W czasie wieczoru narodowego młodzież II LO w Będzinie przybliżyła swoim przyjaciołom z Europy nasz kraj, ale także region i miasto, z którego przyjechali.
Pod koniec wymiany młodzież przeprowadziła spotkanie online, w którym wzięli udział ich rówieśnicy z naszych i europejskich krajów. W ramach wirtualnego spotkania przeprowadzili bloki tematyczne związane m.in. z wpływem takich zjawisk jak stres, lęk czy strach na ich zdrowie fizyczne i psychiczne, a także konsekwencji jakie niosą ze sobą; jak dbać o zdrowie psychiczne; jak ważna jest solidarność w trudnych chwilach i wzajemne wsparcie i pomoc; formami pomocy, które mogą zostać udzielone, w tak trudnym okresie czasie, w którym obecnie funkcjonujemy; metodami i technikami radzeniem sobie ze stresem, lękiem czy strachem przed nadchodzącym jutrem.
Międzynarodowe przedsięwzięcie było dla wszystkich możliwością poszerzenia kompetencji i zainteresowań, ale także dla wielu osób – pierwszym doświadczeniem pracy w międzynarodowym środowisku.