• Idziesz przez świat i światu dajesz kształt poprzez Twoje czyny

Przypatruj się sobie. I innym.

Choć przedstawienia powstają zazwyczaj w związku z jakąś okazją , np. święto szkoły, zakończenie roku szkolnego, to stanowią dla nas coś więcej niż tylko pracę nad projektem „na zlecenie” . Najbardziej budująca jest sama praca nad spektaklem. Efekt cieszy, ale tylko praca nad jego osiągnięciem rozwija. To właśnie przestrzeń „pomiędzy” tym, co na scenie a tym, co przygotowywane, jest najciekawsza i to właśnie ona buduje wspólnotę.

Dzięki uprzejmości Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie nasza wspólnota nabiera cech odświętności. Scena, kulisy, kurtyna, światła ramp przypominają o tym, że teatr nie istnieje bez widza i że znaleźliśmy się w tej przestrzeni po to, aby budować szczególną więź…

Staramy się tego uczyć na spotkaniach koła teatralnego, podczas czytania tekstów i prób. Zapraszamy Cię do fascynującej przygody…

Opiekun kółka

mgr Katarzyna Wyrwas

Nasze spektakle

„Igraszki z Diabłem(luty 2020)”Jana Drdy. Sztukę wyreżyserowały Katarzyna Wyrwas i Agata Włodarz, natomiast odtwórcy poszczególnych ról po raz kolejny udowodnili, że będziński „Wyspian” to prawdziwa kuźnia artystycznych talentów. Odbiorców przedstawienia zachwyciła Milena Wilmańska w roli sympatycznej Kasi oraz Marek Sołtysik jako czarujący i przebiegły Lucjusz. Wspaniale w swoje role wcielili się Maja Jędruch, Maja Sokołowska, Wiktoria Nanek, Wiktoria Czapla, Oliwia Pacia, Matylda Maciejewska, Julia Banasik, Weronika Łakowmy, Aleksandra Cyganek, Wojciech Barański, Wojciech Bednarek, Marcin Ogórek, Wiktor Piękoś, Karol Palermo i inni młodzi, zdolni.

„Ballady kochanków i morderców” (kwiecień 2017), to niezwykły spektakl zrealizowany dzięki uprzejmości, zaprzyjaźnionego ze szkołą, Teatru „Korez” w Katowicach. Kanwę spektaklu stanowią utwory australijskiego barda Nick’a Cave’a. W obsadzie sztuki publiczność zobaczyła: Angelę Frej, Sarę Szymiec, Wiktorię Cembrzyńską, Natalię Zoń, Kamila Hofmana, Patryka Zojdzia i Kordiana Bogusza.

„Bóg mordu” Jasminy Rezy (kwiecień 2017), to mistrzowsko skonstruowana opowieść o – z pozoru – niewinnym spotkaniu dwóch małżeństw, których synowie wdali się w bójkę. Konfrontacja ta przeradza się w otwarty konflikt, który odsłania hipokryzję postaci , obnażaj ich prawdziwą naturę i  prowadzi do nieoczekiwanego finału.

Spektakl wystawiony podczas obchodów 100 – lecia szkoły. W obsadzie sztuki zobaczyliśmy:

Kamila Hofmana, Aleksandrę Engel, Natana Nogaja i Paulinę Piechnicką.

„Mąż zmarł, ale już mu lepiej”, Izabeli Degórskiej (czerwiec 2016) to komedia obyczajowa, pełna czarnego humoru, nasycona absurdalnymi zdarzeniami, w których to cwana małżonka pragnie odprawić swego męża w zaświaty. A ten, jak na złość, co rusz umrze, to powraca do życia. Sztuka w sposób groteskowo ukazuje ludzkie zachowania, wywołane wobec okoliczności zmartwychwstania.

Skład grupy teatralnej: Aleksandra Sieja, Patryk Domański, Kamil Hofman, Luiza Kozak, Kamila Szram, Natalia Lizurej, Monika Kajdas, Aleksandra Engel, Izabela Nowak, Maria Nowak, Patryk Szumiński, Adam Michno, Natalia Zoń, Kasper Rolski.

„Tak jak w szkole nigdy potem Ci nie będzie” (kwiecień 2016)

Kto z Nas nie ma czasami ochoty wrócić do szkolnej ławy, spotkać się ze swoją klasą, powspominać, zrobić kilka psikusów nauczycielom, kolegom itd.? Podczas spektaklu na zakończenie klas III mogliśmy się cofnąć w czasie do pięknych młodzieńczych lat, powspominać piegowatą Zośkę ze źle dobranym podkładem, posiedzieć na ławeczce przed szkołą, przypomnieć sobie studniówkowe „ tańce- połamańce”. Najważniejsze, żebyśmy mieli co wspominać… Dziękujemy wspaniałym artystom, aktorom, tancerzom, choreografom.

„OPOWIEŚĆ WIGILIJNA” Charlesa Dickensa (grudzień 2015.) To historia o człowieku, który zatracił w sobie ducha Świąt Bożego Narodzenia, przypomina nam o tym, co w życiu ważne, że trzeba pomagać innym, utrzymywać dobre kontakty z ludźmi, być życzliwym i serdecznym . Jest to opowieść o bardzo zgorzkniałym i bardzo samotnym człowieku. Ilu prawd o samych sobie doszukujemy się w tej niezwykle poruszającej historii, wiemy tylko my sami…

„I była taka szkoła”…(marzec 2015r.) Spektakl inspirowany tekstami absolwentki przedwojennego gimnazjum żydowskiego, w którego budynku znajduje się teraz nasza szkoła. Pani Helena Karmon mieszkająca obecnie w Izraelu postanowiła podzielić się wspomnieniami o tym, w jaki sposób zapamiętała swoje gimnazjum. Te „okruchy pamięci” okazały się niezwykle inspirujące. Postanowiliśmy nadać im teatralny kształt i tak powstał spektakl „I była taka szkoła”, którego premiera odbyła się 17 marca w Ośrodku Kultury „Koszutka” w ramach I Spotkania z Kulturą Żydowską.

„Bóg mordu” Y. Rezy (luty 2015) Gorzka satyra na polityczną poprawność, tolerancję i całą tę ponowoczesność.

„Królestwo wszechwanny” H. Levina (czerwiec 2014) Satyryczne scenki rodzajowe współczesnego izraelskiego dramaturga w interpretacji uczniów „Wyspiana”. Hit sezonu: „Właściciele numerków”.

„Tango” S. Mrożka (kwiecień 2014) Edki wszystkich krajów łączcie się…”. Spektakl, który mimo upływu czasu, nie stracił na aktualności. Niestety, każdy ma swojego Edka.

„Podróże z Gombrowiczem” (styczeń 2014) Spektakl zrealizowany na podstawie opowiadań z debiutanckiego tomu „Bakakaj” W. Gombrowicza. Sceny z dwudziestolecia międzywojennego podszyte grozą absurdu.

„Czerwony Kapturek” (listopad 2014) Minispektakl wystawiony dla uczniów Zespołu Szkół Specjalnych w Dąbrowie Górniczej. Zabawa słowem, ruchem i muzyką.

„Kubuś Puchatek w przekładzie” (grudzień 2004)

„Krawiec” Sławomira Mrożka (styczeń 2005)

„Indyk” Sławomira Mrożka (czerwiec 2005) – reżyseria: uczeń II LO – Jarosław Ciszek

„Ożenek” Mikołaja Gogola (czerwiec 2007)

„Traktat o łuskaniu fasoli” Wiesława Myśliwskiego (styczeń 2008) Niespieszna opowieść o pamięci, przemijaniu i pięknie detalu, którą coraz trudniej czyta się w świecie „fast”.Made in Poland” Przemysława Wojcieszka (czerwiec 2013) Odważna, niepoprawna politycznie, językowo i teatralne sztuka, która nawet nie próbuje przekonywać, że w życiu trzeba odnieść „sukces”.„Śmierć pułkownika” Sławomira Mrożka (styczeń 2013) Groteskowa weryfikacja romantycznych mitów. Do śmiechu i ku przestrodze…

„Bóg” Woody’ego Allena (grudzień 2012) – reżyseria: absolwent II LO – Jarosław Ciszek

„Makbet” Williama Szekspira (czerwiec 2012) Makbet jak najbardziej współczesny, który przypomina o szaleństwie władzy.

„Kartoteka” Tadeusza Różewicza (styczeń 2012) Próba nadania scenicznych kształtów słowom mistrza o wielkich czasach i małych ludziach.

„Męczeństwo Piotra Ohey’a” Sławomira Mrożka (czerwiec 2011) – przy współpracy z absolwentem szkoły – Jarosławem Ciszkiem„Wesele” Stanisława Wyspiańskiego (styczeń 2011) Jak się okazuje, my wszyscy z bronowickiej chaty. Współczesna interpretacja wcale nieprzebrzmiałych tematów.

„Z życia glist” P.O.Enquista (czerwiec 2010) Historia prywatna J.Ch. Andersena. Refleksyjna opowieść i zaskakujące uzupełnienie „Królowej Śniegu”.„Dziady” Adama Mickiewicza (luty 2010) Spektakl był próbą odprawienia rytuału dziadów w XXI wieku. Okazuje się, że „kiedy rozum śpi, budzą się demony”…, a te współczesne wydają się szczególnie przerażające.„Królowa Śniegu” na podstawie baśni J.Ch. Andersena (czerwiec 2009) Wyobraź sobie, że Kaj i Gerda umierają, a tym samym baśń nie kończy się happy endem. My to sobie wyobraziliśmy. I jeszcze kilka innych rzeczy…„Kordian” Juliusza Słowackiego (czerwiec 2008)