3,14 to pierwsze trzy cyfry liczby π, która corocznie 14 marca obchodzi swoje święto na całym świecie. Termin nie jest przypadkowy – nawiązuje do amerykańskiego zapisu daty 14 marca: 3.14.
W tym dniu uczniowie klasy 3e z rozszerzoną chemią brali udział w aktywnościach organizowanych przez pracowników i studentów Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych w Katowicach.
Poniżej relacja jednej z uczestniczek wycieczki:
W dniu święta liczby π, odwiedziliśmy Uniwersytet Śląski, gdzie uczestniczyliśmy w 3 wykładach. Na pierwszym wykładzie dowiedzieliśmy się, że każda substancja ma unikalny, chemiczny odcisk palca, dzięki któremu możemy rozpoznawać fałszerstwa produktów. Drugi wykład bardziej skupiał się na pokazaniu sposobów fałszowania produktów i jak zmieniało się to na przestrzeni lat. Jednym ze sposobów, które zapamiętałam, było rozcieńczania mleka wodą i zagęszczaniu go kredą lub gipsem, by sprzedać więcej, oraz to, że kiedyś dodawano do cukierków barwników służących do farbowania dywanów. Ostatni wykład dotyczył wybuchu wulkanu Tambora. Dowiedzieliśmy się jaki wpływ miało to wydarzenie na świat. Jednym ze skutków był brak lata w 1816, wtedy we Włoszech spadł czerwony śnieg (w czerwcu), a temperatury w Chinach wahały się pomiędzy 0°C do 30°C w ciągu jednego tygodnia. Całe wydarzenie było bardzo ciekawe i dostarczyło wielu niecodziennych informacji, które na pewno zapamiętam na długo.
Wykład inauguracyjny pt. „Chemiczne śledztwa w mrocznym świecie fałszerstw produktów spożywczych”, który poprowadził prof. dr hab. Michał Daszykowski, prorektor ds. finansów na Uniwersytecie Śląski można obejrzeć na kanale YT: https://youtube.com/live…