W dniach 2-8 grudnia 2024 wzięliśmy udział w międzynarodowym przedsięwzięciu, organizowanym przez Stowarzyszenie „Porozumienie Pokoleń” – „Save the Forest” (projekt współfinansowany przez Unię Europejską). Było to wspólne przedsięwzięcie młodzieży z Polski, Litwy oraz Słowacji – w sumie 36 osób wraz z liderami. Celem projektu było:- poszerzenie wiedzy i podniesienie świadomości na temat problemów, związanych z nadmiernym oraz nielegalnym wycinaniem lasów i drzew, które to sytuacje zagrażają nie tylko naszej Planecie i środowisku, ale w konsekwencji – nam ludziom;- poszerzenie wiedzy i podniesienie świadomości z tematyki zagrożeń i negatywnych skutków wycinki lasów i drzew;- rozwinięcie umiejętności ekologicznych, które pozwolą stać się bardziej świadomymi tego, w jaki sposób możemy dbać o środowisko, naszą Planetę i działać na rzecz ograniczenia wycinania lasów i drzew oraz zachęcać do tego innych; rozwinięcie takich postaw jak odpowiedzialność za swoje działania, jak również motywacja do szerzenia i promowania wśród młodzieży czy lokalnych społeczności postaw i zachowań ekologicznych, ale również wiedzy, która pozwoli im spojrzeć na problemy, związane z wycinką lasów i drzew w dłuższej perspektywie czasu.
Zgodnie z harmonogramem na początku projektu, uczestnicy wymiany młodzieży stworzyli kodeks międzynarodowego spotkania i przeprowadzili aktywność „oczekiwania i obawy”. W czasie kolejnych warsztatów, gry i zabawy z imionami oraz aktywności integracyjne, przyczyniły się do tego, że młodzi ludzie utrwalili imiona swoich rówieśników, lepiej się ze sobą zapoznali, przełamali bariery nieśmiałości oraz zintegrowali się ze sobą tworząc zgrany zespół, który pracował w przyjaznej i pozytywnej atmosferze. Przełamali również opór przed komunikowaniem się w języku angielskim.
W ramach wielu tematycznych zajęć, uczestnicy zdobyli wiedzę na temat lesistości oraz wycinki drzew w swoich regionach, krajach, jak również w Europie i na świecie; dyskutowali na temat roli drzew w środowisku – to jaki mają wpływ na nasz klimat, na kondycję naszej Planety, jak również na nas samych; pogłębili wiedzę z zakresu zastosowań drewna w różnych obszarach naszego życia; konsekwencji wylesiania i jego negatywnych wpływów na środowisko naturalne i naszą Planetę; podzielili się dobrymi praktykami ze swoich krajów, Europy czy świata, których celem było i jest zapobieganie nadmiernej wycince lasów czy nielegalnej wycince lasów, zdobyli wiedzę na temat polityki w swoich krajach, która dotyczy przepisów wycinania drzew i kontrolowanej wycinki lasów. W ramach projektu, uczestnicy z Polski, Litwy i Słowacji wzięli udział w wizycie edukacyjnej w Nadleśnictwie – Nowy Targ, podczas której pogłębili wiedzę na temat zagrożonych gatunków drzew i roślin Podhala; prowadzenia właściwej gospodarki leśnej, jak również dowiedzieli się jaki wpływ mają drzewa na cały ekosystem. Uczestnicy przeprowadzili również swoje wieczory narodowe. Każdy zespół narodowy zaprezentował swój kraj, tradycje i zwyczaje w sposób kreatywny i interesujący. Dzięki wieczorom narodowym, uczestnicy wymiany młodzieży pogłębili swoją wiedzę na temat obcych kultur, poszerzyli swoje horyzonty oraz stali się bardziej otwarci i tolerancyjni. W trakcie wymiany młodzieży „Save the Forest” przygotowała i przeprowadziła spotkanie online, w którym wzięli udział ich rówieśnicy z europejskich krajów. W ramach wirtualnego spotkania przeprowadzili „leśną lekcję”, bazującą na stworzonym wcześniej scenariuszu zajęć. Jej celem było uświadomienie młodych osób w kreatywny sposób, jak ważnym elementem naszego życia i funkcjonowania na naszej Planecie są drzewa oraz do czego może doprowadzić nadmierna wycinka lasów. Uczestnicy przekazali również wiedzę i informacje na temat tego, jak młodzi ludzie mogą przyczynić się do lepszego dbania o Planetę oraz stałego poszerzania wiedzy na temat ekologii i dbania o środowisko naturalne. Spotkanie było szansą wymiany cennymi doświadczeniami oraz podzieleniem się dobrymi praktykami. Wymiana młodzieży została zakończona ewaluacją całego spotkanie, podczas której uczestnicy ocenili poszczególne jego elementy oraz to, czego nauczyli się w ramach kilku dni, spędzonych razem. Każdy z uczestników otrzymał certyfikat Youthpass – jako potwierdzenie udziału w projekcie. Międzynarodowe przedsięwzięcie było dla wszystkich możliwością poszerzenia kompetencji i zainteresowań, ale także dla wielu osób – pierwszym doświadczeniem pracy w międzynarodowym środowisku.