02 – 09.11.2024 PORONIN
MIĘDZYNARODOWA WYMIANA MŁODZIEŻY
W dniach 2-8 listopada 2024 młodzież wraz z liderami z naszego liceum wzięła udział w projekcie, zorganizowanym przez Fundację Aktywni w Europie – Eco Entrepreneurs (projekt współfinansowany przez Unię Europejską). Inicjatywa ta poruszyła ważną problematykę:
– negatywnego wpływu globalnych firm na środowisko;
– braku wiedzy lub niedostatecznej wiedzy na temat CSR i ekologicznego biznesu;
– braku dostępu lub niewystarczającego dostępu do informacji o wsparciu lub samego wsparcia dla młodych przedsiębiorców.
Celami projektu były:
– podniesienie świadomości i globalnej odpowiedzialności;
– rozwinięcie kompetencji przedsiębiorczych;
– podniesienie świadomości o wsparciu dla młodych przedsiębiorców;
– rozwinięcie umiejętności społecznych i przedsiębiorczych;
– rozwinięcie innowacyjności i kreatywności pod kątem prowadzenia eko-biznesów.
Podczas jednych z pierwszych zajęć uczestnicy projektu stworzyli kodeks międzynarodowego spotkania, następnie przeprowadzili aktywność „oczekiwania i obawy”. Kolejnym elementem warsztatów były gry i zabawy z imionami oraz aktywności integracyjne, a także budujące zespół. Dzięki aktywnościom uczestnicy utrwalili imiona swoich rówieśników, lepiej się ze sobą zapoznali, przełamali bariery nieśmiałości, zintegrowali się ze sobą, tworząc zgrany zespół. Uczestnicy stworzyli przyjazną i pozytywną atmosferę, a także przełamali lody w komunikowaniu się w języku angielskim.
W ramach projektu uczestnicy rozmawiali o globalnych firmach, które, mimo swoich możliwości, mają negatywny wpływ na środowisko, klimat i dobro naszej Planety. W czasie zajęć podjęli również dyskusje na temat sektorów gospodarczych/przemysłowych, które mają najbardziej negatywny wpływ na środowisko naturalne oraz dlaczego wciąż dochodowość jest ważniejsza niż dobro Planety. Pogłębili również wiedzę na temat CSR – dowiedzieli się, czym tak naprawdę jest CSR, na czym polega, co oznacza bycie społecznie odpowiedzialnym przedsiębiorcą, dlaczego CRS jest istotny w obecnych czasach. Młodzież poszerzyła wiedzę na temat prowadzenia eko-biznesów oraz firm, dla których priorytetem na równi z dochodem jest dobro Planety. Uczestnicy rozmawiali o wielu pozytywnych wpływach działalności gospodarczych na środowisko naturalne, ale również na ludzi. W ramach kolejnych warsztatów pogłębiali wiedzę na temat wsparcia młodych przedsiębiorców oraz tego czy założenie swojej działalności jest trudne, dlaczego tak wielu młodych ludzi obawia się prowadzenia swojej firmy, czy istnieją oraz jakie istnieją wsparcia dla młodych przedsiębiorców, którzy stawiają pierwsze kroki na rynku.
Podczas wymiany młodzieży uczestnicy stworzyli projekty własnych eko-biznesów, przygotowali i przeprowadzili spotkanie online ze swoimi rówieśnikami. Spotkanie było dla nich nie tylko ważnym przedsięwzięciem, wymagającym skupienia i pracowitości, ale również możliwością podzielenia się wypracowanymi rezultatami i cennym doświadczeniem.
Wymiana młodzieży została zakończona ewaluacją całego spotkania, podczas której uczestnicy ocenili poszczególne jego elementy oraz to, czego nauczyli się w ramach kilku dni, spędzonych razem. Każdy z uczestników otrzymał certyfikat Youthpass, będącym potwierdzeniem udziału w projekcie. Międzynarodowe przedsięwzięcie było dla wszystkich możliwością poszerzenia kompetencji i zainteresowań, ale także dla wielu osób – pierwszym doświadczeniem pracy w międzynarodowym środowisku.