Nawigacja
Dla uczniów
Zajęcia dodatkowe
Organizacja roku szk.
Plan lekcji 2014/2015
Zestaw podręczników
PSO
Dla maturzystów
Procedura maturalna
Strona CKE
Strona OKE Jaworzno
Dla Gimnazjalistów
WARUNKI REKRUTACJI NA ROK SZKOLNY 2014/2015
Dni otwarte - harmonogram
Oferta naszych klas
Dla rodziców
Statut Szkoły
Wzór podania o egzamin
Zwolnienie z zajęć W-F - procedura
Zebrania z rodzicami
Zwolnienie z zajęć - wzór
Usprawiedliwienie - wzór
Pliki cookies
W celu zapewnienia najwyższej jakości usług wykorzystujemy informacje przechowywane w Państwa przeglądarce internetowej. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności
Powitanie
II Liceum Ogólnokształcącece im. S. Wyspiańskiego
42-500 Będzin ul. Teatralna 5
tel. 267-45-80; e-mail: 2lobedzin@gmail.com

Potrójny sukces w Eliminacjach Wojewódzkiego Festiwalu Piosenki Europejskiej EUROSONG !!!
Aleksandra Rój z klasy IIID, Joanna Janus z IIC oraz Kamila Zdenkowska z IIIC w finale Wojewódzkiego Festiwalu Piosenki Europejskiej.
W kategorii wiekowej : 13- 18 lat na pięć piosenek zakwalifikowanych do finału są aż trzy piosenki wykonywane przez nasze uczennice.
Organizatorem Festiwalu jest Wydział Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Festiwal przebiega w dwóch etapach: Eliminacje, podczas których Komisja Konkursowa ze wszystkich nadesłanych nagrań wyłoniła finałową 15 w trzech kategoriach wiekowych oraz Finał – 26 października w Kinoteatrze Rialto w Katowicach.
Najlepsi wokaliści w każdej kategorii wiekowej zostaną nagrodzeni udziałem w profesjonalnych warsztatach wokalnych.

W skład Komisji Konkursowej weszli: Ewelina Budzińska-Góra - kierownik Referatu PT i promocji Wydziału Europejskiego Funduszu Społecznego, Agnieszka Musiał - wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów, Sonia Dors - pracownik ROEFS Rybnik oraz Jakub Nycz - dziennikarz Radia Zet Gold.
Gratulujemy i trzymamy kciuki w piątek!!!

Warsztaty z edukacji prawnej

17 września uczniowie klasy IC brali udział w 4-godzinnych warsztatach organizowanych w ramach projektu „Edukacja szkolna przeciwko wykluczeniu prawnemu”, organizowanego przez Departament Współpracy Międzynarodowej i Praw Człowieka Ministerstwa Sprawiedliwości, współfinansowany z Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz środków krajowych. Prowadzący zajęcia – Adam Poszewiecki - prawnik z Olsztyńskiej Szkoły Biznesu w interesujący sposób odsłaniał przed uczniami tajniki wiedzy prawniczej.
Przestępstwo, pokrzywdzony, podejrzany, postępowanie przygotowawcze, odpowiedzialność karna to tylko wybrane pojęcia, które omawiane były w trakcie warsztatów. Szeroko przedstawione zostały także zagadnienia dotyczące przemocy w szkole, w rodzinie i przestępstw popełnianych w Internecie (związanych z cyberstalkingiem i cyberbullyingiem oraz z prawami autorskimi). Uczniowie poznali także zasady bezpiecznego korzystania z Internetu, zwłaszcza umieszczania zdjęć i informacji o sobie na portalach społecznościowych.
Zajęcia zakończyły się symulacją procesu sądowego. Uczniowie mogli w aktywny i twórczy sposób wykazać się zdobytą wiedzą, wcielając się w role: sędziego, ławników, oskarżyciela, obrońcy, oskarżonego, pokrzywdzonego, biegłych i świadków. Podczas wczorajszych warsztatów wśród pierwszoklasistów objawiło się nie tylko wiele talentów aktorskich, ale również prawniczych.
Mamy nadzieję, że treści poruszane w trakcie warsztatów głęboko zakorzenią się w świadomości naszych uczniów, dzięki czemu ułatwią poruszanie się w świecie skomplikowanych aktów prawnych, a także uchronią ich przed problemami wynikającymi z nieznajomości przepisów prawa polskiego.
Prowadzącemu – panu Adamowi Poszewieckiemu – serdecznie dziękujemy za pasję w dzieleniu się wiedzą i niezwykle sympatyczne zajęcia, wzbogacające wiedzę naszych uczniów.
LW

ZEBRANIA Z RODZICAMI


Zapraszamy w czwartek - 11 września na zebrania z rodzicami.
Tematem zebrań będzie między innymi organizacja roku szkolnego 2014/2015.

OBCHODY 75. ROCZNICY ZNISZCZENIA WIELKIEJ SYNAGOGI W BĘDZINIE
Gmina Wyznaniowa Żydowska w Katowicach,
Fundacja "Brama Cukermana",
II Liceum Ogólnokształcące im. S. Wyspiańskiego
w Będzinie
zapraszają na
OBCHODY 75. ROCZNICY ZNISZCZENIA WIELKIEJ SYNAGOGI W BĘDZINIE

8 WRZEŚNIA 2014r.PROGRAM:

12:00 - 15:00 - II Liceum Ogólnokształcące im.S. Wyspiańskiego w Będzinie (dawne Gimnazjum Fürstenberga) - Sesja popularnonaukowa pt. "Przywracanie pamięci o żydowskiej historii Będzina w kontekście działań badawczych, muzealnych i edukacyjnych"
18:00 - Pomnik Synagogi, Wzgórze Zamkowe w Będzinie
- Rozpoczęcie obchodów, powitanie gości
- Przedstawienie historii Wielkiej Synagogi w Będzinie
- Zapalenie symbolicznych świec pamięci
- Wspólna modlitwa

Giełda podręczników.

Wszystkich uczniów II LO zapraszamy na giełdę podręczników, która odbędzie się 4, 5 i 8 września. Szczegóły wkrótce...
Źródło grafiki: http://grenndargral.is/?page_id=619

Rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2014/15
w II LO im. Stanisława Wyspiańskiego w Będzinie odbędzie się dnia 1 września 2014 r. o godz. 9.00 na boisku szkolnym.
Przypominamy, że pomarańczowy, zielony
i fioletowy, to nie są kolory stroju galowego :)

Źródło grafiki:http://www.sppolczyno.pl/page/11/

Kontynuujemy akcję Bezpieczne Wakacje


Wspaniałego wypoczynku, pogodnych, pełnych wrażeń
i niezapomnianych wspomnień, ale przede wszystkim bezpiecznych wakacji
wszystkim uczniom, absolwentom, rodzicom i sympatykom szkoły
życzy
Dyrekcja i Grono Pedagogiczne
II Liceum Ogólnokształcącego im. S. Wyspiańskiego w Będzinie

Czytajcie Hanocha Levina, a życie będzie do zniesienia, czyli finał sezonu teatralnego "Wyspiana"
W tym roku pożegnanie ze szkołą miało wyjątkowo radosny charakter. Być może wynikało to z faktu, że rozstanie z "Wyspianem" będzie krótkie, bo jedynie dwumiesięczne, a być może dlatego, że spektakl przygotowany przez uczniów z koła teatralnego rozbawił wszystkich do łez. Niewątpliwe to zasługa nie tylko młodych artystów, którzy dla sztuki zrobią wszystko (kto widział przedstawienie, ten wie, o czym mówię), ale również świetnego tekstu autorstwa współczesnego izraelskiego pisarza, Hanocha Levina. Z jego zbioru opowiadań i skeczy zatytułowanego "Królestwo Wszechwanny" wybraliśmy kilka utworów, których niezwykły humor i celność spostrzeżeń doceniła publiczność Teatru Dzieci Zagłębia.
Zobaczyliśmy więc kilka scen spiętych muzyczną klamrą, które można by nazwać teatralnymi szkicami współczesności, gdyby nie to, że gruba, karykaturalna kreska umiejętnie poprowadzona przez H. Levina nie przysłoniła wszystkich "smaczków" prezentowanych historii. Takie ujęcie było dodatkowym wyzwaniem warsztatowym dla naszych uczniów, wymagało bowiem niebywałej wrażliwości scenicznej, która okazała się konieczna w znalezieniu równowagi między sztuką teatralną a kabaretem.
Dlatego też słowa uznania należą się odtwórcom wszystkich ról: Annie Benduskiej, Klaudii Piechnickiej, Paulinie Mańce, Klaudii Wulczyńskiej, Wiktorii Zachwiei, Damianowi Kice, Natanowi Nogajowi, Kamilowi Hofmanowi, Jakubowi Piekoszewskiemu, Jakubowi Płonce, Aleksandrowi Sulidze, Bartłomiejowi Szombarze. Dziękujemy również Krystianowi Krzykwie, Patrykowi Zbrzeźny i Damianowi Walaskowi, którzy już tradycyjnie wspomagali spektakl od strony technicznej.
A teraz na Kajmany!

Małgorzata Wójcik-Dudek
opiekun koła teatralnego
Foto. Milena Kłys 1a

WYRÓŻNIENIE W WOJEWÓDZKIM KONKURSIE FILMOWYM DLA NATANA NOGAJA I GRZEGORZA KUSIA
Z ogromną dumą donosimy o sukcesie uczniów klasy IIC.

Zadaniem uczestników Wojewódzkiego Konkursu Filmowego "Idź-jedź- żyj" - uczniów szkół ponadgimnazjalnych naszego województwa - było nakręcenie krótkiego spotu filmowego, promującego bezpieczeństwo w ruchu drogowym.
Nasi filmowcy spisali się doskonale, zdobywając wyróżnienie wśród konkurencji w postaci ponad 60 filmów nadesłanych przez szkoły średnie całego województwa śląskiego.
Organizatorzy konkursu to: Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach, Śląskie Kuratorium Oświaty, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego oraz Śląski Urząd Wojewódzki.
GRATULUJEMY!!!!


Film można obejrzeć TUTAJ

WYSPIAŃSKI W SALI ROZPRAW
Nie zostali postawieni w stan oskarżenia, a mimo to stanęli się przed sądem. Kto? Kiedy? W jakim charakterze? Grupa uczniów z klas I a i I b w dniu 24 czerwca 2014 roku w ramach kilkugodzinnej lekcji z zakresu prawa karnego w Sądzie Rejonowym w Będzinie.
Młodzież najpierw poznała kwestie dotyczące przebiegu rozprawy oraz funkcji poszczególnych uczestniczących w niej osób: sędziego, prokuratora, protokolanta. Pani sędzia podawała przykłady różnych czynów karalnych, prosząc młodzież o dokonanie ich prawnych kwalifikacji. Ponadto w sposób wyczerpujący odpowiadała na nurtujące uczniów pytania. Następnie w charakterze publiczności mieli oni możliwość przyjrzenia się prowadzonym przez nią rozprawom sądowym. W tym dniu na wokandzie znalazło się pięć spraw. Lekcja w Sądzie Rejonowym w Będzinie wywarła duże wrażenie na grupie młodzieży i zmobilizowała ją do analizowania możliwych sankcji prawnych podejmowanych przez nią czynów.

mgr Dominika Kowalik-Surma
mgr Ewa Pawik

Wyspian Dzieciom


foto. Małgorzata Kantor - Szczęśniak
Teatr
Wyspian
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło